DUMAN TAHLİYE KAPAK SİSTEMLERİ

Duman Tahliye Kapakları Ve Sistemleri.

Yangın esnasında insanların kaçmasını zorlaştıran ve hayati tehlikeler oluşturan can kayıplarına neden olan en önemli unsur dumandır. Duman tahliye kapaklarının; dumanın neden olduğu 4 hayati konuya önemli derecede etkisi vardır.

  1. Dumanın çabuk tahliye edilmesi ile görüş mesafesinin düşmesini engeller ve böylelikle kaçış noktalarına insanların çabuk ulaşması sağlanmış olur.
  2. Dumanın bina içerisinde oluşturduğu zehirli gazların tahliyesine imkan sağlar.
  3. Yangının yayılmasını engelleyici rolü vardır.
  4. Yangın dumanının hızlı tahliyesi sayesinde müdahale ekiplerinin yangının kaynağını daha erken bulmaları sağlanmış olur.
Bu nedenle yapılarda duman tahliye kapaklarının kullanılması önemlidir.

Duman tahliye kapakları otomatik patlamalı yapılabilme özelliği ile de yangın esnasında oluşan panik durumundan kaynaklı insan hatalarının oluşmasını engellen- miş olur. Otomatik patlamalı duman tahliye kapaklarının iç ısısının 70-90 derece ye ulaşması durumunda kapaklar otomatik olarak açılmakta ve duman tahliyesi otomatik olarak yapılmış olmaktadır.

Duman tahliye kapakları asli görevleri dışında da faydaları bulunmaktadır. Elektrikli, manuel veya otomatik kontrol edilebilir motorlu pistonlar sayesinde aynı zamanda havalandırma maksatlıda kullanılabilmekte ve yapının havalandırmasını da sağlamaktadır.

Paylaş:

Havalandırma özellikli duman tahliye kapaklarına yağmur ve rüzgar sensoru takılabilmesi özelliği ile hiçbir müdahaleye gerek kalmadan açık unutulmuş kapaklar sensorlar sayesinde otomatik kendini kapatabilmektedir.

Duman tahliye kapaklarının yarı saydam olması nedeni ile de yapının aydınlanmasına ilaveten fayda sağlanmaktadır.

Alman yangın normlarına göre duman tahliye açıklığının min. 100cmx100cm 'den başlaması gerekmekte ve mevcut kasa yüksekliğinin min.30cm olması gerekmektedir

Yönetmeliklere göre yapılarda kullanılması gereken duman tahliye kapak sayıları tarafımızca hesaplanmaktadır.

Diğer Hizmetlerimiz :